RESTORANINIZI DOLDURMAK İÇİN 11 İPUCU

1 – Restoranınızın iftarda.com ‘daki profilini tamamlayın

Detaylı bir sayfa (fiyatlar, tam menüler, restoran kategorileri, kaliteli fotoğraflar, şefin adı, vb.) Müşterilerinizin restoran sayfanızda daha fazla kalmasını ve rezervasyon yaptırma şansını artırır.

2 – Restoranınızın iftarda.com ’daki profiline kitaplık menü ekleyin

Restoranınızın profilinde cazip ve insanların tercih etmek isteyecekleri menüler oluşturun ve cazip fiyatlar ile rezervasyon oranlarınızı yükseltin!

3 – Restoranınızın profil sayfasında hızlı ulaşılabilecek bir telefon numarası ekleyin

Müşteriler sizi aradıklarında ulaşılabilir olun ve rezervasyonun gerçekleşmesi için onlara menülerinizin ve işletmenizin onlar için ne kadar cazip olabileceğini hissettirin.

4 – İftarda.com firma profilinize en doğru mail hesabınızı ekleyin!

iftarda.com hesabınız üzerinden çevrimiçi olarak rezervasyonların ve diğer toplu rezervasyon taleplerine sürekli yanıt verebileceğiniz bir mail hesabı ekleyin.

5 – Restoranınızın Google profilinde kontrolü elinize alın!

Tüketiciler işletmeniz hakkında bilgi ararken karşılarına çıkan Google işletme bilgilerinde güncel olun  sayfanızın kontrolünü ele alın. Daha sonra işletmenizin sayfa içeriğinizi güncelleyebilir, ardından yorumları izleyebilir ve yanıtlayabilirsiniz.

6 – Müşterilerinden sosyal medya hesaplarınız üzerinden sizi yorumlamasını ve puanlamasını talep edin!

Müşterilerden geri bildirim ve yorumlar almak önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, güzel bir yemeğin sonunda sosyal medya hesaplarınızdan birinde sizi incelemelerini ve gözden geçirmelerini isteyin. Müşteriler genellikle bunu yaparlar. İstemiyorlarsa çok ısrar etmeyin, kendileri için karar vermelerine izin verin.

7 – Olumsuz ve olumlu eleştirilere yanıt vermek

Bir müşteri olumsuz bir inceleme bırakırsa, derin bir nefes almanızı, basit ve samimi bir açıklama yaparak yanıt vermenizi öneririz, özlü olmaya çalışın. Olanları telafi etmek için geri gelmelerini sağlayın ve hatta onları davet edin bu kesinlikle işe yarayacaktır.

8 – Daha görünür ve tercih sebebi olmak için indirimler uygulayın

Rezervasyonlarınızı arttırmak için planlı yada sürekli indirimler uygulayın yapılan menü fiyatlamalarında gerçekçi olun! tüketicilerin sürekli daha iyisini uygun fiyatlara arayacaklarını unutmayın!

9 – Özel etkinlikler düzenlemek

Özel bir etkinliğiniz varsa (fasıl, canlı müzik, çocuklara gösteriler) bunları kesinlikle belirtin ve varsa bu hizmetlerin fotoğraflarını yayımlayın. Bu tür etkinlikleri düzenleyen restoranlar genellikle çok sayıda rezervasyon oluşturur.

10 – Yemeğin sonunda müşterilerle iletişim kurun!

Müşterilerinizin bir kısmı veya tamamı işletmenize ilk defa gelmiş olabilir onlara geçirdikleri zaman ve sizi nasıl buldukları hakkında iletişime geçin ve Ramazan ayı dışında da müşteriniz olmalarını sağlayın iletişim bilgilerini istemeyi talep edin, ancak bu bilgileri vermek için onları zorlamayın!

11 – Restoranınıza insanları teşvik etmek için özel bir teklif oluşturun

Bilhassa, özellikle pazartesi akşamları  ve Ramazan ayının ilk haftası müşterileri almak gerçekten zordur. Ancak, daha fazla rezervasyon almak için belirli zaman aralıklarında özel teklifler oluşturun. Mesela saat 15:00-18:00 saatleri arasında (indirimli bir saat gibi) % 30’luk bir indirim ile durgun geçme ihtimali olan zamanları en iyi şekilde geçirmeye çalışın.